Fejes Mariann tanácsadó oldala

Biztosítási-, Hitel- és Pénzügyi tanácsadás teljes palettáját kínálom Önnek teljesen ingyen!

10 tipp, mire figyelj jelzáloghitel felvételekor

 

Ugye te is szeretnéd tudni, mire kell mindenképp odafigyelned egy jelzáloghitel felvétele során? Mik lehetnek a leggyakoribb buktatók és hogyan kerülheted el ezeket? Hogyan hasonlítsd össze a különböző akciókat?
Most megosztunk veled 10 tippet, amik segíthetnek neked, hogy te ne kövess el hibákat a jelzáloghitel felvétele során!

 

1. Ne dőlj be könnyen a reklámoknak!

Egy ismerősöm ezzel hívott fel a minap: „Azt láttam a tévében, hogy 10 millió forintos hitelnek 50.000 forint a törlesztő részlete. Én 100.000 forintot fizetek. Hogy lehet ez?” Sajnos hajlamosak vagyunk mindent elhinni, amit a reklámokban látunk. Ezeknek a reklámoknak az a célja, hogy felkeltsék a figyelmedet és bemenj a bankba. A többi már a tanácsadón múlik, hogy el tudja-e adni neked a terméket. Ezzel még nincs is baj, de ne hagyd, hogy megtévesszenek, minden információnak járj pontosan utána! Mindig nézd meg, hogy a többiek mit ajánlanak! Olvasd el az apró betűs részeket, sok olyan információt tartalmaznak, amit ha tudsz, már nem is olyan vonzó az az ajánlat.

2. Ne hidd, hogy az alacsony kamat már olcsó jelzáloghitelt is jelent!

Sajnos ez sem mindig igaz. Sokszor hirdetnek a bankok olyan akciókat, amelyekben alacsony kamatot fogsz látni a többi bankhoz képest. Ezek az alacsony kamatok általában csak akciós időszakra vonatkoznak. Mindenképp kérdezd meg, hogy mennyi ideig tart a kamatakció, és azután mennyi lesz a havi törlesztő részleted. Hasonlítsd össze a THM-et (teljes hiteldíj mutatót) is, a kamat önmagában nem mond semmit. Ha túl alacsony a THM, az is feltűnő lehet. A bankok gyakran úgy számítják ki a THM-et, hogy az akciós kamattal számolják a teljes futamidőre, pedig az csak pár hónapig érvényes. Mindenképp járj utána, hogy így számoltak-e, vagy csak az akciós időszakra számoltak akciós kamattal.

3. Ne köss előbb adásvételi szerződést, mielőtt bankot választasz!

Lakásvásárlási kölcsön esetén a bankoknak saját elvárásaik vannak az adásvételi szerződések megírásával kapcsolatban. Miután kiválasztottad a számodra megfelelő bankot, kérj tájékoztatót, mit várnak el az adásvételi szerződésben, és ezzel menj az ügyvédhez szerződést kötni. Ezzel időt és pénzt takaríthatsz meg, elkerülheted, hogy a jelzáloghitel igénylésekor módosítani kelljen az adásvételi szerződést, mert azt a bank nem fogadja el. Ráadásul nem kell az eladót is duplán az ügyvédhez rángatni a módosítás miatt.

4. Gondolj az előtörlesztésre!

Mielőtt döntesz, hogy melyik bankot választod, tudd meg azt is, hogy lesz-e lehetőséged a jelzáloghitel előtörlesztésére akár részletekben, akár egy összegben. Sosem tudhatod, hogy milyen élethelyzetekbe fogsz kerülni, és hogy pl. az elkövetkező 20 évben nem akarod-e majd előtörleszteni a kölcsönt. Nézd meg, mennyi a költsége az előtörlesztésnek, milyen lehetőségeket biztosít számodra a bank és hasonlítsd össze a jelzáloghiteleket ebből a szempontból is. 

5. Hasonlítsd össze a kezdeti költségeket!

A jelzáloghitel felvételének természetesen vannak költségei is. A bankok gyakran hirdetnek meg különböző akciókat, melynek keretében bizonyos költségeket elengednek, sőt vannak akár nem banki költségek is, amit átvállalhatnak helyetted (pl. értékbecslési, vagy közjegyzői díj). Érdemes ilyen szempontból megfigyelni az akciókat, mert akár pár százezer forintot is megspórolhatsz! 

6. Tudd meg, hogy jogosult vagy-e állami támogatásokra!

Lakásvásárlás és építés esetén az állam bizonyos feltételek fennállásakor állami támogatásokat nyújthat. Ezek a támogatások vissza nem térítendőek, beleszámítanak a vételárba, így akár jelentősen is csökkentheted a felvenni kívánt jelzáloghitel összegét. A támogatások bonyolult feltételrendszerhez kötöttek, kérj segítséget és mindenképp tájékozódj a lehetőségeidről!

7. Devizahitel esetén nézd meg, milyen árfolyamon törlesztesz!

A devizahitelek az árfolyammozgásoknak köszönhetően önmagukban is magasabb kockázatot jelentenek a forinthiteleknél, hiszen a tőketartozás devizában áll fenn, így egy esetleges kedvezőtlen árfolyammozgás azt is jelentheti, hogy a forintban kifejezett tartozásunk egyre nő és nem csökken, miközben folyamatosan törlesztünk. Ha forintban törlesztesz, ezt a helyzetet még ronthatja, ha a bank a magasabb árfolyamokat használja törlesztéskor, pl. nem középárfolyamon számolja el a törlesztő részletet, hanem valuta árfolyamon. Ezek esetenként akár 5-10%-os különbséget is jelenthetnek az árfolyamban, és így az általad fizetett törlesztő részletben is.

8. Ne vállalj túl magas törlesztő részletet!

Nagyon meg kell fontolnod, hogy az általad igényelt jelzáloghitel havi törlesztő részleteit valóban tudod-e majd fizetni. Ha devizahitelt veszel fel, arra is gondolj, hogy ezek a törlesztő részletek egy kedvezőtlen árfolyam mozgás esetén jelentősen is megemelkedhetnek. Ha nem tudod fizetni a jelzáloghitelt, a bank feltehet a KHR rendszerbe (Központi Hitelinformációs Rendszer – régi nevén BAR lista) és legrosszabb esetben érvényesítheti a jelzálogjogát, azaz értékesítheti az ingatlanodat. Csak olyan törlesztő részleteket vállalj be, amit biztosan tudsz fizetni! Hagyj magadnak egy kis mozgásteret, ne használd ki teljesen a határaidat! 

9. Nézd meg, hogy a hitelkiváltás valóban megéri-e!

Gyakran a meghirdetett jelzáloghitelek havi törlesztő részletekben valóban olcsóbbak lesznek, de fontos tudni, hogy az új hiteleknek újra lesznek kezdeti költségei, amelyeket elő kell teremtened egy összegben, és a régi hiteled előtörlesztése is költséggel jár. Nézz utána, hogy ezeket a költségeket meghitelezi-e neked a bank, szerepelhet-e az előtörlesztés összege a kiváltandó összegben. Devizahitel kiváltása esetén legyél tisztában azzal is, hogy ha alacsonyabb árfolyamon vetted igénybe a jelzáloghitelt, mint amin előtörleszted, az azt is jelenti, hogy realizálod a veszteségedet.

10. Olvasd el a jelzáloghitel szerződés tervezetét!

A bankok kötelesek a jelzáloghitel szerződés tervezetét aláírás előtt rendelkezésedre bocsátani. A szerződés aláírása már téged is kötelez, így mindenképp célszerű aláírás előtt tájékozódnod arról, hogy a hitelszerződésben előírt feltételeknek eleget tudsz-e tenni.

 

Ha további kérdései lennének, kérem, forduljon hozzám bizalommal.

 

UGRÁS AZ ELÉRHETŐSÉGEIMHEZ! 

 

Forrás: www.lacredit.hu



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 40
Tegnapi: 33
Heti: 103
Havi: 501
Össz.: 126 836

Látogatottság növelés
Oldal: 10 Tipp Mire figyelj oda!
Fejes Mariann tanácsadó oldala - © 2008 - 2024 - hiteless.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »