Fejes Mariann tanácsadó oldala

Biztosítási-, Hitel- és Pénzügyi tanácsadás teljes palettáját kínálom Önnek teljesen ingyen!

HASZNÁLT LAKÁS
A lakhatás feltételeinek - a vonatkozó jogszabályi követelmények szerint - megfelelő, használatbavételi vagy fennmaradási engedéllyel rendelkező, új lakásnak nem minősülő lakóegység.

HASZNÁLATBAVÉTELI ENGEDÉLY

A használatbavételi engedélyt az építtetõnek az építésügyi hatóságtól az építmény rendeltetésszerû és biztonságos használatra alkalmassá válásakor - a használatbavétel elõtt - kell kérnie.

 

Jogerõs használatbavételi engedély hiányában nem szabad használni az építményt!

 

HASZONÉLVEZETI JOG

Jogosultja valaki más személy tulajdonában levő ingatlant rendeltetésének megfelelően birtokolhatja, használhatja és hasznosíthatja.

 

Leggyakoribb fajtája az özvegyi jog, amelynek esetén a túlélő házastárs jut haszonélvezethez, valamint az az eset, amikor családtagok úgy ajándékoznak egymásnak ingatlant, hogy az ajándékozó a saját részére haszonélvezetet biztosít az ingatlanon.

 

HÁZASTÁRSI VAGYONKÖZÖSSÉG

A házasság megkötésével a házastársak között a házassági életközösség idejére házastársi vagyonközösség keletkezik.

Ennek megfelelően a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik.

A házastárs különvagyonához tartozik:

 

1. a házasságkötéskor megvolt vagyontárgy,

2. a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett vagy ajándékba kapott vagyontárgy,

3. a személyes használatra szolgáló és szokásos mértékű, illetőleg mennyiségű vagyontárgy,

4. a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy.

 

Az a különvagyonhoz tartozó tárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, tizenötévi házassági együttélés után közös vagyonná válik.

 

HITELBÍRÁLAT

Összetett banki kockázatelemzési munkafolyamat, mely a konkrét hiteligénylés kapcsán állapítja meg a bank által folyósítható hitel nagyságát. A bank saját hitelbírálati szabályzata alapján többek között vizsgálja az igénylő vagyoni - jövedelmi viszonyait, fizetési fegyelmét, a kölcsön biztosítékául szolgáló ingatlan hitelbiztosítéki értékét.


HITELBÍRÁLATI DÍJ
A hitel elbírálásáért a bank által, a hitel százalékában megállapított egyszeri díj. Vannak esetek, amikor csak pozitív hitelbírálat esetén kell megfizetni.

HITELBÍRÁLATI IDŐ
A hitelkérelemhez szükséges dokumentumok benyújtásától a hitelbírálatig fennálló idő.

HITELBIZTOSÍTÉKI ÉRTÉK
Az ingatlan vagyonértékelése során a bank számára megállapított érték. A forgalmi értéknél alacsonyabb összeg, amelyet úgy határoznak meg, hogy ha azonnal (3 hónapon belül) el kell adni az ingatlant, akkor is megkapja érte a bank ezt az összeget. Általában a forgalmi érték 70-90 %-a.

HITELFEDEZETI ÉRTÉK
A hitelbiztosítéki érték kb. 60 százaléka, ekkora értékig terhelhető hitellel az adott ingatlan. Ez általában ugyan az, mint a forgalmi érték 50 %-a.

HOZZÁTARTOZÓ

Hozzátartozónak minősül (de már nem közeli hozzátartozónak) az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a jegyes, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, valamint a testvér házastársa is.


INGATLANHITEL/JELZÁLOGHITEL
Ingatlan fedezet mellett nyújtott hitel. Jellemzően jelzáloghitel, amikor az adós hitelképességi vizsgálata mellett nagyobb hangsúlyt kap az ingatlan értéke.

ILLETÉKMENTESSÉG

A vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bõvítésével (pl. tetõtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékû új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása után nincs illetékfizetési kötelezettség.


JELZÁLOGHITEL
Jelzálog fedezettel folyósított hitel. Lásd ingatlanhitel. A hitelfelvevő a kölcsönt az ingatlanra, mint fedezetre kapja, jövedelmétől függetlenül. Az ingatlanra a bank jelzálogjogot jegyez be. A hitel általában lehet lakáscélú (pl. vétel, bővítés) vagy szabadfelhasználású.

JELZÁLOGJOG
Ingatlan, többnyire hitelfedezetként történő biztosítékul adása. Az ingatlant továbbra is a zálogba adó tulajdonos használhatja, azonban a zálogjog tényét a földhivatali nyilvántartásba bejegyzik. A tulajdonos a zálogjogosult hozzájárulása nélkül a használaton kívül mást nem tehet az ingatlannal.

JELZÁLOGLEVÉL

A jelzáloglevél olyan hosszú lejáratú (leginkább az államkötvényhez hasonlítható) értékpapír , amelyet 6–8-10 évre vagy még többre vásárolnak meg a befektetők, s a biztonságát a hitelek mögött lévő, fedezetként lekötött ingatlanok jelentik.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 31
Tegnapi: 16
Heti: 117
Havi: 627
Össz.: 126 260

Látogatottság növelés
Oldal: Hitel szótár H-K-ig
Fejes Mariann tanácsadó oldala - © 2008 - 2024 - hiteless.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »