Fejes Mariann tanácsadó oldala

Biztosítási-, Hitel- és Pénzügyi tanácsadás teljes palettáját kínálom Önnek teljesen ingyen!

KAMATPERIÓDUS
A hitel feltételei közül annak meghatározása, hogy milyen időintervallumonként változhat a kamat mértéke. Adott perióduson belül változatlan a kamatláb.

KAMATTÁMOGATÁSOK
Az állam a lakásvásárlókat/építtetőket bizonyos feltételekhez kötött módon támogatja a lakásvásárlásban/építésben. A következő kamattámogatási formák léteznek: jelzáloglevelek kamattámogatása, és a kiegészítő kamattámogatás, kamattámogatás értékesítés vagy bérbeadás céljára való lakás építéséhez, lakóház-felújítási és víziközmű-kamattámogatás.

KAMATTÁMOGATÁSOS HITEL
Olyan hitel, melynél általában az állam vagy valamely költségvetési szerv a hitelfelvevő által fizetett kamatok egy részét megtéríti (közvetlenül a hitelnyújtónak) és így az adós által fizetett kamat alacsonyabb lesz. Lakáshiteleknél a jelzáloglevelek kamattámogatása és a kiegészítő kamattámogatás mellett folyósított hitel vehető igénybe.

KÉSEDELMI KAMAT
A hitel késedelmes törlesztése esetén a bank által felszámított büntető kamat-többlet.

KÉSZFIZETŐI KEZESSÉG
Olyan kezességtípus, amelynél az adós nemfizetése esetén a hitelező bank közvetlenül a kezeshez fordulhat a hitel törlesztése érdekében.

KEZELÉSI KÖLTSÉG
A hitel megítélése után, a banknak felszámított költség, amely lehet egyszeri és folyamatos is. Egyes bankok adminisztrációs díjnak is hívják.

KEZES
Ha a bank kevésnek tartja a biztosítékul felajánlott ingatlant és a felvevő(k) hitelképességét, akkor rendszerint kezes bevonását is kérheti a hitelügyletbe. A bankok készfizetői kezesség kikötését kérik (lásd feljebb), ez pedig olyan kötelezettség vállalása, amely a kezes további hitelképességét, kötelezettség vállalását rontja, ha később hitelt szeretne igénybe venni.

KEZELÉSI KÖLTSÉG

A banki adminisztrációért felszámított költség.

 

KONDÍCIÓ

A termék igénybevételével járó feltételek.


KORSZERŰSÍTÉS
Korszerűsítésnek minősül a lakás komfortfokozatának növelése céljából víz-, csatorna-, elektromos-, gázközmű bevezetése, ill. belső hálózatának kiépítése, fürdőszoba létesítése olyan lakásban, ahol még ilyen helyiség nincs, központosított fűtés kialakítása vagy cseréje, beleértve a megújítható energiaforrások (pl. napenergia) alkalmazását is, az épület szigetelése, beleértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat, a külső nyílászárók energiatakarékos cseréje, tető cseréje, felújítása, szigetelése.

 

A korszerűsítés része az ehhez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés közvetlen költségeinek 20 %-áig.

 

E munkákhoz csak az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőségi igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól szóló rendelet szerinti megfelelőségi igazolással rendelkező termékeket lehet felhasználni.

 

A fenti kategóriákba nem tartozó munkálatokra korszerűsítési kölcsön nem nyújtható.

KÖZELI HOZZÁTARTOZÓK
A Polgári Törvénykönyv szerint közeli hozzátartozók: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és neveltgyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér; hozzátartozó továbbá: az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a jegyes, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, valamint a testvér házastársa.

KÖZJEGYZŐI DÍJ
A hitel vagy biztosítéki szerződés közjegyzői okiratba foglalásáért kifizetett díj. Nem része a THM-nek, de általában az ügyfél által fizetendő. További részletek: közjegyzői díjak tételes felsorolása

KÖZOKIRAT

A hitel biztonságát növeli, a felek közjegyző előtt írják alá.

Az esetleges nemfizetéskor az ügylet gyorsított lezárását teszi lehetővé, hiszen bírósági eljárás nélkül végrehajthatóságot tesz lehetővé.

Díját az ügyfél fizeti.

 

LAKÁSBŐVÍTÉS

A lakótér (lakásfunkcióval összefüggő, vízszintes és/vagy függőleges irányú) növelése érdekében építési engedéllyel végzett munka, amely legalább egy lakószobával történő bővítést eredményez.

A lakás komfortfokozatának növelése céljából:

-víz-, csatorna-, elektromos-, gázhálózat közmű bevezetése, belső hálózatának kiépítése,

-fürdőszoba létesítése olyan lakásban, ahol még ilyen helyiség nincs,

-központosított fűtés kialakítása vagy cseréje, beleértve a megújítható energiaforrások (pl. napenergia) alkalmazását is,

-az épület szigetelése, beleértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,

-a külső nyílászárók energiatakarékos cseréje,

-tető cseréje, felújítása, szigetelése.

 

A felsorolt kategóriákba nem tartozó munkálatokra felújítási kölcsön igényelhető, ezért amennyiben az Ügyfél a korszerűsítést és a felújítást is kölcsönből kívánja finanszírozni, akkor két költségvetés nyújtandó be, és ezeket két külön kölcsönként kell kezelni.

(A korszerűsítési kölcsön támogatott, a felújítási kölcsön nem támogatott, de egy ingatlanfedezet szükséges.)

A korszerűsítési költségvetésnek tartalmaznia kell munkanemenkénti bontásban az anyagköltséget és a munkadíjat is, valamint azon munkálatok költségeit is, amelyek a korszerűsítési munkálatok elvégzése következtében váltak szükségessé.

(Pl. a lakhatás érdekében elvégzendő helyreállítási munkálatok).

 

A kölcsön céljának megítélésekor az építési hatóság engedélye az irányadó.

Ha az engedély új lakás kialakítására vonatkozik, akkor a lakásépítési kölcsön szabályai az érvényesek.

 

LAKÁSCÉLÚ FELHASZNÁLÁS

Mi minõsül lakáscélú felhasználásnak?

1. a belföldön fekvõ lakás tulajdonjogának, a lakáshoz kapcsolódó földhasználati jognak adásvétel vagy más visszterhes szerzõdés keretében történõ megszerzése;

2. a belföldön fekvõ lakótelek tulajdonjogának adásvétel vagy más visszterhes szerzõdés keretében történõ megszerzése, ha azon a magánszemély, közeli hozzátartozója vagy volt házastársa az említett idõtartamon belül lakást épít, építtet;

3. a belföldön fekvõ lakás építése, építtetése;

4. a belföldön fekvõ lakás alapterületének növelése, ha legalább egy lakószobával történõ bõvítést eredményez;

5. a belföldön fekvõ lakás legalább 5 évre szóló szóló haszonélvezetének, használatának vagy bérleti jogának megszerzése;

6. az idõsek otthonában vagy a fogyatékos személyek lakóotthonában biztosított férõhely visszavásárlási és továbbértékesítési jog nélküli megszerzése (ideértve a térítési díj elõre történõ megfizetését is).


LAKÁSSZERZÉSI KEDVEZMÉNY

Az adóból visszajár (vagy nem kell azt megfizetni) a bevétel (vételár) azon része utáni adó, amely összeget a magánszemély saját maga vagy közeli hozzátartozója, volt házastársa részére a bevétel megszerzésének idõpontját megelõzõ 12 hónapon vagy az azt követõ 60 hónapon belül lakáscélú felhasználásra fordított.

 

LAKÁS-TAKARÉKPÉNZTÁR
A lakáshozjutás elősegítése érdekében létrehozott olyan speciális hitelintézet, amely a piacinál alacsonyabb betéti kamatot fizet és annál alacsonyabbak a hitel-kamatai is. Az állam csak akkor támogatja a lakás-takarékpénztárban elhelyezett megtakarításokat, ha a hitel kamata 10 százaléknál kisebb. A gyakorlatban a betéti kamat 3, a hitel kamat pedig 6 %.

LAKÁSTULAJDON

Lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel.

 

Lakásnak minősül az építési engedély szerint lakóház céljára létesülő építmény is, amennyiben annak készültségi foka a szerkezetkész állapotot (elkészült és ráépített tetőszerkezet) eléri. Ha az ingatlan-nyilvántartásban tanyaként feltüntetett földrészleten lakóház van, az épületet - a hozzá tartozó kivett területtel együtt - lakástulajdonnak kell tekinteni.

 

Nem minősül lakástulajdonnak a lakóépülethez tartozó földrészleten létesített, a lakás rendeltetésszerű használatához nem szükséges helyiség még akkor sem, ha az a lakóépülettel egybeépült (garázs, műhely, üzlet, gazdasági épület stb.), továbbá az ingatlan-nyilvántartásban lakóházként (lakásként) nyilvántartott olyan épület, amelyet az illetékkötelezettség keletkezését megelőzően már legalább 5 éve más célra hasznosítanak.

 

LÍZING

A Számvitelről szóló törvény alapján: a lízingbe adó a lízingbe vevő igényei szerint beszerzett, és a lízingbe adó tulajdonát képező eszközt lízingdíj ellenében, a szerződésben rögzített időtartamra a lízingbe vevő használatába, birtokába adja. A lízingbe vevőt terheli a használatból következően minden költség és kockázat. A lízingbe vevő jogosult a hasznok szedésére, a szerződés időtartamának végén a lízingelt eszköz tulajdonjogát a lízingbe vevő vagy az általa megjelölt megszerzi (vagy megszerezheti), a maradványérték megfizetésével vagy anélkül, illetve a lízingbe vevőt elővételi jog illeti meg, a lízingbe vevő azonban ezen jogairól a szerződés megszűnése előtt le is mondhat.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 23
Heti: 81
Havi: 599
Össz.: 126 934

Látogatottság növelés
Oldal: Hitel szótár K-M-ig
Fejes Mariann tanácsadó oldala - © 2008 - 2024 - hiteless.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »